Festiwal Cittaslow 2015 w Gołdapi

Logo Cittaslow (ślimak)
23.04.2015
Już 9 maja na Warmii i Mazurach odbędzie się szósta edycja Festiwalu Cittaslow. Po Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Mieście Lubawskim, Olsztynku i Rynie, gospodarzem tego wydarzenia będzie Gołdap.
To urokliwe miasteczko powiększyło polską sieć Cittaslow w 2013 roku. Festiwal Cittaslow jest doskonałą okazją do zaprezentowania rosnącego z roku na rok potencjału Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, która zrzesza piętnaście miejscowości z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawę, Nidzicę, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn oraz cztery spoza województwa warmińsko-mazurskiego: Murowaną Goślinę z Wielkopolski, Kalety z województwa śląskiego, Rejowiec Fabryczny z lubelskiego, Nowy Dwór Gdański z pomorskiego. Podczas Festiwalu zaprezentują się też zaawansowane w procedurze certyfikacji miasta pretendujące: Prudnik z opolskiego oraz Lidzbark (nad Welem), Orneta i Działdowo z Warmii i Mazur.
Bogaty program przewiduje m.in. kiermasz wyrobów rzemieślniczych  i występy zespołów muzycznych z miasteczek członkowskich Cittaslow, kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, turniej miast Cittaslow, konkursy z nagrodami, koncert zespołu „Indios Bravos” i inne atrakcje. Mieszkańcy Gołdapi oraz zaproszeni goście będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez  restauratorów – członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.
Ważną częścią Festiwalu będzie zaplanowana na sobotę konferencja dotycząca rozwoju idei Cittaslow pt. „Cittaslow szansą przyszłych pokoleń”. Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele władz i Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele ścisłego Zarządu Stowarzyszenia, m. in. pierwszy Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Pan Arnoud Rodenburg, Burmistrz Midden-Delfland w Holandii, Pan Pier Giorgio Oliveti - Sekretarz Generalny, Pan Gian Luca Marconi, były Przewodniczący Stowarzyszenia w poprzedniej kadencji, obecnie Ambasador Cittaslow, burmistrz Castelnovo ne" Monti (Włochy), Pani Sabine Storme, Ambasadorka Cittaslow, odpowiedzialna za Convivium Slow Food i sieć Cittaslow w Belgii, Prof. dr hab. Krzysztof Skalski, członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow.
Festiwal Cittaslow organizowany jest w ramach projektu  "Cittaslow – sieć miast Warmii Mazur i Powiśla stawiających na dobrą jakość życia" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
Organizatorem Festiwalu jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, członek wspierający Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.
Bieżące informacje na w www.cittaslowpolska.pl
Program festiwalu Cittaslow w Gołdapii