20 - lecie współpracy między Rynem i Jurbarkasem

13.01.2021

20 – lecie współpracy między Rynem i Jurbarkasem

W 2020 r. minęło 20 lat od podpisania umowy partnerskiej między Gminą Ryn a Rejonem Jurbarkas. Początek roku to dobry czas na podsumowanie dotychczasowej współpracy.

• W 2000 roku została podpisana umowa przyjaźni i współpracy przez ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Ryn – Panią Lidię Inę Należyty oraz Pana Aloyzasa Zairysa - Burmistrza Rejonu Jurbarkas. Jednak początki nieoficjalnej współpracy zaczęły się już w 1984 roku kiedy Przedstawiciele Rolniczego Związku Zawodowego Jurbarkas po raz pierwszy spotkali się z mieszkańcami Rynu. Od tamtego czasu odbywały się występy grup artystycznych z okazji różnych imprez miejskich zarówno w Rynie jak i Jurbarkasie, delegacje, czy kolonie dla dzieci. Po podpisaniu umowy partnerskiej przyjaźń stała się jeszcze silniejsza, każdego roku podczas głównych imprez sezonowych można było liczyć na występy grup artystycznych z Jurbarkasu, tak samo ryńscy artyści odwiedzali Jurbarkas i pokazywali swoje osiągnięcia podczas różnych wydarzeń.
  • W 2015 roku w Jurbarkasie uroczyście obchodzono już 15. rocznicę podpisania umowy. Burmistrz Jurbarkasu Skirmantas Mockevičius przyjął delegację z Rynu pod przewodnictwem Burmistrza Miasta i Gminy Ryn Pana Józefa Karpińskiego. Wspominano dotychczasowe osiągnięcia, omówiono dalszą współpracę, a zwłaszcza nawiązanie szerszych kontaktów między przedstawicielami biznesu.
  • Pod koniec 2016 roku Gmina Jurbarkas otrzymała od Gminy Ryn samochód strażacki, który został przekazany ochotniczym strażakom z miasta Viešvilė z rejonowej straży pożarnej Jurbarkas.
  • W sierpniu 2017 roku delegacja z Rynu odwiedziła swoich partnerów i wzięła udział w Festiwalu Regionu Jurbarkas, jednocześnie przekazując strażakom z Jurbarkasu wiele sprzętu strażackiego.
  • 31 lipca 2019 r Delegacja z Jurbarkasu pod przewodnictwem Burmistrza Skirmantasa Mockevičiusa odwiedziła gminę Ryn. Odbyło się spotkanie z nowymi władzami Rynu: Panem Jarosławem Filipkiem – Burmistrzem Miasta i Gminy Ryn oraz Panią Moniką Chyłą – Sekretarzem Gminy Ryn.  Przedstawiciele gminy Jurbarkas zwiedzili obiekty turystyczne, edukacyjne, kulturalne i sportowe, byli zainteresowani projektami realizowanymi przez Ryn. Omówiono możliwości wspólnego rozwoju projektów w ramach programu współpracy Interreg V-A Litwa-Polska.
  • W 2020 roku prowadzono rozmowy na temat dalszych wspólnych działań i planów na zorganizowanie wydarzeń związanych z obchodzoną rocznicą, jednak panująca pandemia pokrzyżowała wszelkie plany. Póki co czekamy na poprawę sytuacji i liczymy, że w tym roku będziemy mogli dalej aktywnie współpracować i realizować wspólne pomysły.

Wyścig Milko Mazury MTB Etap 4 Ryn - Wyścig o Jelenie Rogi

20 - lecie współpracy między Rynem i Jurbarkasem

Ryn w świątecznym klimacie

Remont drogi gminnej w miejscowości Sterławki Wielkie, gmina Ryn.

II Szkolny Festiwal Biegowy

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 Ryńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku