bip

Ryn

Rozpoczęcie Masurii

Festiwal Masuria – fotorelacja

Tegoroczna, szósta już edycja Festiwalu Kultury Średniowiecza Masuria 2 pod hasłem „Cień Czyngis Chana” przeszedł do historii. Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Ryn przy współpracy z Hotelem Zamek Ryn i RCK. Już w piątek w Ryńskim Centrum Kultury odbyła się wystawa edukacyjna „Średniowiecze, czary i czarownice” oraz wykład połączony z prezentacją multimedialną „Kobieta w średniowieczu”. W sobotę pogoda jak zwykle dopisała. Tradycyjnie już Festiwal rozpoczął się po godzinie 12 od historycznej i barwnej parady ulicami miasta, która wyruszyła spod Zamku. Wzięli w niej udział: Orkiestra Wojskowa z Giżycka, bractwa rycerskie, mieszkańcy oraz goście. Armaty wielokrotnie strzelały zwiastująca znakomitą zabawę. Po przejściu korowodu na Mateuszek (plac u podnóża Zamku), Burmistrz Miasta i Gminy Ryn przywitał zgromadzonych i oficjalnie otworzył Festiwal. Następnie Orkiestra Wojskowa wykonała krótki koncert. Podczas Festiwalu nie mogło zabraknąć Jarmarku wyrobów tradycyjnych (rękodzieło, rzemiosło artystyczne, kulinaria).

Kolejnym punktem były: Turniej rycerski pieszy o „Miecz Burmistrza Rynu”, Pokaz układania konia do bitwy, Turniej rycerski konny  – kruszenie kopii, turniej kuszniczy dla publiczności o „Złoty Bełt Wielkiego Mistrza, igrce rycerskie, ookaz Husarii – rota skrzydlatych rycerzy w szyku bojowym, prezentacja jurty tatarskiej zabawy dla publiczności, w których do wygrania były vouchery pobytowe w Hotelu Zamek Gniew i Zamek Ryn.. Po zakończeniu programu historycznego Festiwal przeniósł się do amfiteatru, gdzie odbył się program kuglarski dla dzieci.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było widowisko historyczno-batalistyczne pod hasłem „„Cień Czyngis Chana”. Amfiteatr zapełnił się prawie do ostatniego miejsca. Widowni z pewnością przedstawienie się podobało, co miało wyraz w gromkich oklaskach. Ostatnim elementem Festiwalu był pokaz fireshow czyli taniec z ogniem w wykonaniu grupy Jama ze Starych Juch.

 

Skip to content