bip

Ryn

Logo 7 Cudów Mazur

Mikołajki zapraszają na weekend Bożego Ciała!

W najbliższy weekend, 6 czerwca w Wiosce Żeglarskiej Mikołajki zainaugurowana zostanie  trzecia już edycja kampanii 7 Cudów Mazur. W ramach eventu promującego m.in. aktywne spędzanie czasu w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich rozegrane zostaną pierwsze regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Dla odwiedzających przygotowano  strefę kibica, gdzie będzie można m.in. skosztować mazurskiego przysmaku – smażonych Plińców z Pomoćką, podziwiać pokazy ratownicze czy popływać wielofunkcyjnym katamaranem. Na nudę nie będą narzekać również dzieci, dla których organizatorzy przygotowali specjalne animacje.

Pierwsze Żeglarskie Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur zostanie rozegrane na Jeziorze Mikołajskim i odbędzie się równolegle z drugą rundą eliminacyjną Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek. Start żeglarskich zmagań zaplanowano na godzinę 10:00. W imprezie mogą uczestniczyć załogi 1-6 osobowe. Zawody rozgrywane będą w klasie otwartej. Dla tych, którzy nie mają swoich jachtów organizator zapewnia łódki klasy omega. Podczas tegorocznej edycji zawodnicy walczą o łączną pulę nagród wynoszącą 5000 zł oraz nagrody dodatkowe ufundowane przez organizatorów. Ostateczne zgłoszenia do zawodów będą przyjmowane w dniu regat w biurze Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach w godz. 9.00 – 10.00 (więcej informacji i regulamin na stronie www.7cudowmazur.pl. Harmonogram Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur przedstawia się następująco:

1. runda eliminacyjna – 6 czerwca Mikołajki

2. runda eliminacyjna – 4 lipca Mrągowo

3. runda eliminacyjna – 11 lipca Giżycko

4. rudna eliminacyjna – 18 lipca Węgorzewo

FINAŁ – 22 sierpnia Ryn

Oprócz śledzenia rywalizacji na Jeziorze Mikołajskim, turyści, którzy 6 czerwca odwiedzą Wioskę Żeglarską będą mogli skorzystać z licznych atrakcji. O godzinie 9.00 rozpocznie się wyjątkowe śniadanie dla uczestników zawodów oraz przybyłych gości. Profesjonalni kucharze z pomocą żeglarzy przygotują mazurską specjalność – smażone Plińce z Pomoćką. W strefie kibica zaplanowano pokazy ratownicze, edukacyjne, a także niespodzianki dla dzieci. Dorośli będą mieli okazję popływać wraz z instruktorem wielofunkcyjnym katamaranem X-Cat, a od godziny 20.00 zrelaksować się podczas koncertu Riverboat Ramblers Swing Orchestra.

W długi czerwcowy weekend serdecznie zapraszamy do Mikołajek wszystkich miłośników żeglarstwa. Udział w regatach o Puchar 7 Cudów Mazur to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu żeglarskiego.. W regatach może wziąć udział każdy, kto kocha wodę, przygodę i ma w sobie ducha rywalizacji. Ale Mikołajki to nie tylko żeglarstwo. Można tu znaleźć wiele atrakcji dla wszystkich tych, którzy ten wolny czas chcą spędzić z rodziną i przyjaciółmi przy dobrej zabawie i w otoczeni wspaniałych krajobrazów – podkreśla Stella Hałaburda, Inspektor ds. Turystyki Promocji i Sportu, Urząd Miasta i Gminy w Mikołajkach.

Jacht na jeziorze

W trakcie trzeciej edycji 7 Cudów Mazur odbędzie się wyjątkowa akcja „Ruszamy na Mazury!”, w ramach której trzy zespoły (rowerowy, kajakowy i żeglarski) wyruszą z różnych stron Polski w kierunku mazurskich jezior. Uczestnicy wypraw będą relacjonować swoje wrażenia z podróży na portalu społecznościowym Facebook. Tegorocznej kampanii towarzyszyć będą również konkursy: fotograficzny „Moja mazurska wyprawa”, a także kulinarny na najciekawszy przepis będący wariacją mazurskich smaków. Więcej informacji będzie dostępnych na www.facebook.com/7cudowmazur.

W kampanii 7 Cudów Mazur aktywny udział biorą nie tylko żeglarze, ale również pasjonaci fotografii, dla których organizatorzy przygotowali wyjątkową niespodziankę. Fani uwieczniania na zdjęciach wakacyjnych przygód mają okazję do podzielenia się swoimi pracami w konkursie fotograficznym „Moja mazurska wyprawa” i ukazania jak spędzają wolny czas na Mazurach. Autorzy najbardziej niekonwencjonalnych zdjęć otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów kampanii.

Seria wydarzeń promujących Mazury pod hasłem 7 Cudów Mazur została objęta patronatami honorowymi Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Lasów Państwowych. To projekt, którego nadrzędnym założeniem jest ukazanie walorów turystycznych, a także sukcesywne zwiększanie atrakcyjności i możliwości tego regionu. W 2015 roku kampania jest realizowana przez pięć mazurskich miast: Mikołajki (6 czerwca), Mrągowo (4 lipca), Giżycko (11 lipca), Węgorzewo (18 lipca) i Ryn (22 sierpnia).

Więcej informacji o Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur i samej kampanii można znaleźć na stronie www.7cudowmazur.pl i na Facebooku www.facebook.com/7cudowmazur.

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat „7 Cudów Mazur” o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica zaplanowano koncerty, pokazy i konkursy ukazujące walory turystyczne regionu, a także różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

Trzecia odsłona 7 Cudów Mazur potrwa do końca września. Do pozostałych celów, na których opiera się tegoroczna kampania należą: propagowanie wśród turystów i żeglarzy podstaw dbania o środowisko, edukacja pro-ekologiczna realizowana wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, a także podkreślanie bogactwa historycznego oraz kulturalnego regionu poprzez organizację imprez kulinarnych i konkursów.

 

Skip to content