bip

Ryn

Stoisko z Rynu

Podsumowanie festiwalu Cittaslow w Gołdapi

Szósta edycja Festiwalu Cittaslow już za nami. Tegoroczna odbyła się 9 maja w Gołdapi przy Promenadzie Zdrojowej. W programie znalazły się m.in. kiermasz wyrobów rzemieślniczych, występy zespołów muzycznych z miasteczek członkowskich Cittaslow, kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, turniej miast Cittaslow, konkursy z nagrodami, koncert zespołu „Indios Bravos” i inne atrakcje. Przybyli goście mieli okazję skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez  restauratorów – członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Również Ryn miał swoje piękne stoisko. W naszej ocenie było ono najpiękniejsze i posiadało bardzo szeroki asortyment produktów. Od ręcznie wyrabianej biżuterii i innych ozdób, rzeźb, haftów, po pokazowy ul, który przyciągał rzesze zwiedzających, głównie tych najmłodszych. Rozdawaliśmy również foldery, prezentujące wspaniałe walory naszej gminy.

Festiwal był doskonałą okazją do zaprezentowania rosnącego z roku na rok potencjału Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, która zrzesza już piętnaście miast z terenu województwa Warmińsko-Mazurskiego: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawę, Nidzicę, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn oraz cztery spoza województwa warmińsko-mazurskiego: Murowaną Goślinę z Wielkopolski, Kalety z województwa śląskiego, Rejowiec Fabryczny z lubelskiego, Nowy Dwór Gdański z pomorskiego. Podczas Festiwalu zaprezentowały się też zaawansowane w procedurze certyfikacji miasta pretendujące: Prudnik z opolskiego oraz Lidzbark (nad Welem), Orneta i Działdowo z Warmii i Mazur.

Prezentowali się również producenci (restauracje, gościńce, wytwórcy) z sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla. Można było skosztować ich wyrobów jak też nabyć szereg produktów regionalnych, powstających według tradycyjnych receptur.

Ważnym elementem wydarzenia była konferencja „Cittaslow szansą przyszłych pokoleń”, w której udział wzięli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Ambasadorzy Cittaslow z zagranicy oraz Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow i przedstawiciele samorządów.

Festiwal Cittaslow organizowany jest w ramach projektu  „Cittaslow – sieć miast Warmii Mazur i Powiśla stawiających na dobrą jakość życia” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Organizatorem Festiwalu jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, członek wspierający Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. 

Link do galerii zdjęć: www.miastoryn.pl/galeria/festiwal-cittaslow

Do obejrzenia reportaże „Akcja lato” TVP Olsztyn:

olsztyn.tvp.pl/akcja_lato_goldap-cz1

olsztyn.tvp.pl/akcja_lato_goldap-cz2

Ryńskie stoisko

Ryńskie stoisko

 

Występ ryńskich tancerzy

Występ ryńskich tancerzy

Chorzeł

Ryńscy tancerze

Widok na Promenadę Zdrojową ze straganami

Widok na Promenadę Zdrojową ze straganami

Stoisko Rynu

Widok z tężni

Widok z tężni

Widok z tężni

Skip to content