bip

Ryn

Logo ZUOK Spytkowo

Relacja z wernisażu w ZUOK Spytkowo

Goście z Obwodu Kaliningradzkiego uczestniczyli w wernisażu Marzeny Kurnatowskiej-Wiśniewskiej w przyzakładowej galerii Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie „Fascynacje muzyczne inspiracją”.
Spotkanie rozpoczęło już trzecią wystawę w tym miejscu. Sztuka odgrywa bardzo ważną społecznie rolę, z czego doskonale zdają sobie sprawę władze przedsiębiorstwa. Podróże malarskie we wsi nieopodal Giżycka zataczają coraz szersze, międzynarodowe kręgi.
W wernisażu, który odbył się 2 lipca, uczestniczyła delegacja z Obwodu Kaliningradzkiego, a dokładniej z Czerniachowska. W jej skład weszły Julia Iwanowa, dyrektor szkoły muzycznej, Irina Karpiczewa, dyrektor szkoły artystycznej i Irina Korol, prezes Domu Polskiego.
Spotkanie zainaugurował Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo, który przywitał zebranych gości. Później kilka słów o galerii opowiedział przewodniczący rady artystycznej galerii.
Dobre są te wystawy i obrazy, które będzie się pamiętać – mówił Stanisław Szepietowski. – Muszą one wywoływać emocje. Bez znaczenia czy negatywne czy pozytywne. Ważne, by dzięki nim zapadały one w pamięć odbiorców.
Inspiracją dla autorki wystawy Marzeny Kurnatowskiej-Wiśniewskiej przy tworzeniu obrazów z serii „Malarskie Granie” byli młodzi ludzie zafascynowani muzyką. Malarka studiowała malarstwo i ceramikę artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej przez pewien czas również Konserwatorstwo i Muzealnictwo na tym uniwersytecie. Jednak, jak sama mówi, najwięcej dało jej studiowanie dzieł sztuki we włoskich galeriach.
Wernisaż cieszył się dużą popularnością, a przyzakładową galerię wypełniła pokaźna publika. Rangę wydarzeniu nadaje międzynarodowy charakter gości i międzynarodowa kariera artystki, która była obecna w dniu otwarcia swojej wystawy.
Żeby wszystko złączyć spójną klamrą organizatorzy zaprosili również Jazz String Trio. Występ zespołu złożonego z Dominika Taźbirka, Kosmy i Borysa Leczyckich uświetnił wernisaż.
Po koncercie wszyscy kontemplowali obrazy. Warto dodać, że artystka chciałaby, aby malarstwo mogło oddziaływać równie silnie jak muzyka. W swoich pracach pragnie ona ukazać zarówno piękno duchowe, jak i te, które płynie z natury. Fascynuje ją otwarta szeroka przestrzeń oraz pytanie: „jak zamknąć ją w kawałku płótna czy okruchu gliny”?
Najważniejsze wystawy w dorobku artystki to: „Egge Creative Speace”, Liverpool 2010, „China Town Expo Liverpool-Schanghaj 2010″, „Anioły Sztuki” – wystawa i aukcja zorganizowana przez Polski Dom Aukcyjny w Bydgoszczy oraz Indywidualna Wystawa w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek” w Bydgoszczy.
Obecnie autorka przygotowuje książkę zainspirowaną nostalgią za Mazurami z dzieciństwa. Będzie to album bogato ilustrowany scenami z codziennego życia mieszkańców. W albumie oprócz Giżycka ukazane zostaną również inne okoliczne miejscowości.
W Giżycku jej obrazy olejne można zobaczyć w Kościele Ducha Świętego Pocieszyciela. Wśród zgromadzonych tam prac na szczególną uwagę zasługuje „Powrót Syna Marnotrawnego” nawiązujący do tradycji grafiki Rembrandta i jednocześnie do warsztatu Leonarda da Vinci.

 Marzena Kurnatowska-Wiśniewska

Zgromadzona Publiczność

Koncert

Zwiedzający wystawę

Zwiedzający wystawę

Skip to content