bip

Ryn

olsztynmazury_logo

Wreszcie latamy

WRESZCIE LATAMY

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury już otwarty dla ruchu pasażerskiego!

W środę (20.01) br. oficjalnie otwarto Port Lotniczy w Szymanach, w tym wyjątkowym dla nas wydarzeniu przy muzyce w wykonaniu orkiestry z Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z Olsztyna wzięli udział przedstawiciele rządu, władze województwa, samorządów oraz przedstawiciele świata biznesu i lotnictwa. Były podziękowania, wyróżnienia i odznaczenia od Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina dla osób które włożyły swój niemały wkład pracy i zaangażowania, aby doprowadzić do zakończenia całego procesu inwestycyjnego.

Po zakończeniu części oficjalnej na płycie lotniska ok. godziny 13:30 bezpiecznie wylądował samolot Saab 340 linii Sprint Air z pasażerami, którzy uczestniczyli w inauguracyjnym locie z Berlina do Szyman. Od 21 stycznia br. na początek z lotniska w Szymanach będzie można odbyć lot do Krakowa i Berlina (Niemcy) oraz powroty. W niedalekiej przyszłości będą  również loty do Londynu, Dublina i Oslo oraz rozszerzona oferta krajowa.

Rozbudowa dawnego wojskowego lotniska w Szymanach do standardu lotniska cywilnego kosztowała 204 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 kwotą 121 mln zł. Prace modernizacyjne trwały od 2014 roku.

O okolicy

Warmia i Mazury to region, który ze względu na unikatowe walory przyrodnicze znalazł się w międzynarodowym zestawieniu regionów aspirujących do miana nowych „Cudów Natury”. Kraina obfituje w udogodnienia służące turystom,  a jej wartości turystyczną dopełnia bogata historia, pobytowe obiekty hotelowe oraz szeroki wachlarz atrakcji z gatunku rekreacji i przygody.

Stolicą Warmii i Mazur jest Olsztyn, 170 tysięczne miasto, siedziba lokalnych władz, regionalny ośrodek gospodarczy i edukacyjny. Zlokalizowany w Olsztynie Uniwersytet Warmińsko – Mazurski kształci tysiące studentów. Miasto jest gospodarzem imprez takich jak Olsztyńskie Lato Artystyczne, Olsztyn Green Festival czy Turniej siatkówki plażowej Grand Slam.

Lotnisko

Położone w sercu regionu lotnisko to nowoczesny, międzynarodowy port z pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym i czarterowym.

Długość i szerokość drogi startowej wynoszą odpowiednio 2 500 i 45 m i umożliwią lądowania takich statków powietrznych jak między innymi Boeing 737 i Airbus 320. System nawigacyjny ILS/DME umożliwi lądowania w warunkach ograniczonej widoczności

Lotnisko jest miejscem przyjaznym ruchowi General Aviation tj. posiadaczom i użytkownikom prywatnych samolotów. Wszyscy chętni będą mogli korzystać z pasa startowego oraz pełnej obsługi naziemnej i infrastruktury Portu.

Terminal

Do dyspozycji wszystkich podróżnych dedykowany zostanie komfortowy terminal z doskonałym zapleczem dla pasażerów, uwzględniając strefy restauracyjne i wypoczynkowe oraz kojącą architekturą i wystrojem nawiązującymi do lokalnej stylistyki.

Komunikacja

Port jest dobrze dostępny. Do dyspozycji pasażerów zmotoryzowanych są „szybkie pasy” oraz teren parkingowy z miejscem dla 150 pojazdów. Dodatkowym udogodnieniem jest stacja końcowa kolei „portowej” położona na dystansie spaceru do wejścia głównego. Podróż szynobusem z Olsztyna do stacji „terminal” zajmuje około 45 minut. Do dyspozycji podróżnych również usługi transportu wahadłowego.

 

„Jeszcze nigdy w drodze na Mazury nie było tak szybko, tak wygodnie i tak bezpiecznie.”

 

Skip to content