bip

Ryn

zbiórka6

Zbiórka dla schroniska w Pudwągach – podsumowanie

Małe, ale jak wielkie serca naszych uczniów

            Wszyscy czujemy, że „wielkimi krokami” zbliżają się święta. Niestety ten magiczny czas, nie jest tak wyjątkowy dla wszystkich… W Internecie widzimy mnóstwo ogłoszeń z prośbą o pomoc, ale czy zawsze znajdujemy czas, by wesprzeć potrzebujących? I właśnie od tego pytania wszystko się zaczęło…

W dniu 27.11.2017r w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Rynie, rozpoczęła się  mikołajkowa zbiórka dla podopiecznych schroniska w Pudwągach k. Kętrzyna. Akcja pod hasłem „Mega paka dla zwierzaka” trwała 5 dni, a jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorek.  Ale zacznijmy może od początku…

           

            W połowie listopada, Pani Patrycja Mścichowska skontaktowała się z pracownikiem schroniska w Pudwągach, aby dowiedzieć się w jaki sposób społeczność naszej szkoły i przedszkola mogłaby pomóc biednym zwierzątkom, które nie mają swojego domu i są zmuszone przebywać w schronisku. Następnie zostały stworzone plakaty promujące akcję, na których można było znaleźć dokładne informacje o tym czego potrzebują podopieczni schroniska, gdzie należy przynosić dary oraz kiedy akcja będzie przeprowadzona.

Nadeszła lawina wsparcia… Już pierwszego dnia można było zobaczyć, jak dzieci zaangażowały się w pomoc. Zarówno te małe rączki, jak również te duże, przynosiły do szkoły suchą karmę, puszki z pożywieniem, smycze, obroże, miski i kocyki (niektóre z tych koców, dzieci miały od urodzenia, a mimo to chciały oddać je biednym zwierzętom). Już po kilku dniach okazało się, że kartony, które otrzymały grupy przedszkolne i klasy szkolne są zbyt małe, aby pomieścić wszystkie dary, które przynoszą dzieci. Dzięki ogromnej pomocy Zuzanny  Wajszczuk, Dominika Larm, Oskara Romanowskiego oraz wielu innych dzieci udało nam się przenieść wszystkie dary w wyznaczone miejsce. Mieliśmy nie lada wyzwanie, jak to wszystko zmieścić w składziku i w jaki sposób następnie dostarczyć to  do schroniska. Jednak dobrych serc w naszym miasteczku nie brakuje i szybko do pomocy zgłosiły się osoby, które zaoferowały swoją pomoc w kwestii transportu zebranych darów.

 W dniu 05.12.2017r. tuż przed mikołajkami, załadowane po sufit auta ruszyły w kierunku schroniska w Pudwągach. A tam wielkie zaskoczenie… Pracownicy schroniska nie mogli uwierzyć w ilość zebranych darów, które po otwarciu bagażników samochodów, zaczęły z nich  wypadać. Pani Elżbieta Dąbrowska kierownik schroniska, oprowadziła nas po jego terenie, pokazała nam mieszkańców tego miejsca i opowiedziała o swoich podopiecznych. Serce się naprawdę ściskało na widok tych zwierząt. Pocieszający był tylko fakt, że są pod naprawdę wspaniałą opieką i chociaż nie mają swoich domów, to warunki w jakich przebywają są naprawdę godziwe, a opieka profesjonalna. Na koniec spotkania, pani Patrycja wręczyła choinkę zrobioną z makaronu na pamiątkę naszej współpracy.

Kochani, uważamy że nasza społeczność przedszkolna i szkolna spisała się na medal. Wspólnymi siłami odnieśliśmy ogromny sukces. Pomimo tego, że w dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani, znaleźliśmy czas i chęci, by pomóc.  Bez wątpienia więc  możemy stwierdzić, iż cel przedsięwzięcia został osiągnięty. Oprócz tego, że udało nam się wesprzeć podopiecznych schroniska, dzieci i młodzież uczyły się odpowiedzialności i wrażliwości na los innych. Nie były obojętne na krzywdę zwierząt, których wokół nas nie brakuje.  Akcja uświadomiła również, iż psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w domu. Czasem mają szansę poczuć czym jest prawdziwa rodzina, by potem zostać porzucone daleko od pana. Są też sytuacje  wręcz odwrotne, zwierzęta przywiązane do budy krótkim łańcuchem, czekają na miskę, która może się nie pojawić. Taki los dotyczy wielu zwierząt i musimy o tym pamiętać, nawet jeśli nasi pupile mają wszystko czego potrzebują, są  takie, którym należy pomóc.

Drogie dzieci, drodzy rodzice, nauczyciele- bardzo dziękujemy Wam za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Dziękujemy również samorządowi uczniowskiemu  i pani Aldonie Lemieszek za pomoc przy organizacji. Jesteśmy także wdzięczne naszym pomocnikom: państwu Żanecie i Danielowi  Jarmowskim, panu Damianowi Jarmowskiemu oraz panu Robertowi Mścichowskiemu z synem Olafem, którzy spakowali i zawieźli wszystkie dary do schroniska, bez waszej pomocy miałybyśmy ogromny problem z transportem. Dziękujemy również pracownikom Biblioteki Miejskiej w Rynie za wsparcie akcji i dostarczenie karmy, jak również wszystkim osobom prywatnym z Rynu, które nie są związane z naszą szkołą, a włączyły się w naszą akcję. Aż chciałoby się na koniec zaśpiewać „Mamy tę moc”. Pozdrawiamy Was serdecznie i co powiecie na kolejną taką zbiórkę za rok?- Patrycja Mścichowska, Elwira Wilamowicz.

 

                                                                                  Autor : Elwira Wilamowicz

zbiórka

zbiórka1

zbiórka2

zbiórka3

zbiórka4

zbiórka5

zbiórka6

zbiórka7

zbiórka8

 

 

 

Skip to content