bip

Ryn

Logo 7 Cudów Mazur

Żeglarze zainaugurowali w Mikołajkach kampanię 7 Cudów Mazur

6 czerwca w Mikołajkach odbyły się pierwsze regaty Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Zawody rozegrano w idealnych warunkach pogodowych – dominował silny wiatr i bezchmurne niebo. W zawodach w klasie Open udział wzięło 14 jednostek. Najlepszy wynik osiągnęła załoga Babooshki. Rywalizacji na wodzie towarzyszyły liczne atrakcje na lądzie, które przyciągnęły rzesze turystów spędzających długi czerwcowy weekend na Mazurach.

Łodzie w trakcie regat

 

Inauguracyjna impreza III edycji kampanii samorządowej 7 Cudów Mazur rozpoczęła się od wielkiego żeglarskiego śniadania, w którym serwowano smażone Plińce z Pomoćką. Mazurska specjalność została przyrządzona przez profesjonalnych kucharzy z Wioski Żeglarskiej Mikołajki. Po treściwym poczęstunku nastąpiło oficjalne rozpoczęcie regat przez Panią Wicemarszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego Wiolettę Śląską-Zyśk i Pana Burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego. W ramach I eliminacji rozegrano trzy wyścigi w idealnych warunkach atmosferycznych, po których najszybsza okazała się załoga Babooshki ze sternikiem Jackiem Daszkiewiczem. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno ekipy Sympathy oraz Omegi 153. Pełne wyniki są dostępne na: www.7cudowmazur.pl. Kolejne rundy eliminacyjne odbędą sięw: Mrągowie (4 lipca), Giżycku (11 lipca), Węgorzewie (18 lipca), a wielki finał żeglarskich zmagań zobaczymy w Rynie (22 sierpnia).

Burmistrzowie z panią Marszałek

Równolegle na lądzie działała specjalna strefa kibica, w ramach której odwiedzający mogli poznać różnorodne sposoby aktywnego spędzania czasu na Mazurach. Większość chętnie korzystała m.in. z możliwości przepłynięcia się wielofunkcyjnym katamaranem X-Cat. Do dyspozycji gości były też rejsy żaglówką z profesjonalnym sternikiem, dzięki czemu każdy mógł złapać żeglarskiego bakcyla. Liczymy, że chociaż część osób, która pierwszy raz żeglowała w przyszłości będzie odkrywać Mazury od wody. Podczas pierwszej imprezy 7 Cudów Mazur w 2015 r. najmłodsi mogli nauczyć się m.in. wiązania żeglarskich węzłów czy podstaw kodu Morse’a. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko przygotowane przez Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Srokowo), w którym dzieci i dorośli mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak wypoczywać bez szkody dla mazurskich lasów, ale także wziąć udział w edukacyjnych konkursach. Nie zabrakło również pokazów ratowniczych, dzięki którym obserwujący je turyści poznali zasady udzielania pierwszej pomocy.

Smażenie plińców

Impreza 7 Cudów Mazur odbywała się równolegle z II rundą eliminacyjną Żeglarskiego Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek, Jarmarkiem Sztuki i Rękodzieła artystycznego, a także koncertami z udziałem zespołów: Blues 4 Cash, Traffic Junky, Riverboat Ramblers Swing Orchestra. Połączenie kilku wydarzeń o charakterze masowym, sprawiła, że weekendowa oferta Mikołajek stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i ściągnęła do miasta rzesze turystów z całej Polski.

Więcej informacji o Żeglarskim Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur i samej kampanii można znaleźć na stronie www.7cudowmazur.pl i na Facebooku www.facebook.com/7cudowmazur. 

Uczestnicy regat

Skip to content